Osman Faik Bilge

* Eğitimini İstanbul Erkek Lisesi?nin ardından İ.T.Ü. Makine Fakültesi (1975-makina mühendisi)  RWTH Aachen Makine Fakültesi (1983-Diplom Ingenieur), İ.Ü. İşletme İktisadı Enstitüsü CPIM (1991-International Manager) alanlarında aldı. Almanca ve İngilizce biliyor.
Turizm sektöründe 1976-83 yılları arasında öğrencilik döneminde Turizm Bakanlığı Ülkesel Profesyonel Turist Rehberi sertifikası aldı, rehber ve acente görevlisi olarak çalıştı.
Otomotiv sektöründe 1984 te PARSAN ve 1985 te OTOMARSAN firmalarında kalite güvence ve satınalma konularında mühendis olarak çalıştı.
Gıda sanayiinde 1985-94 yılları arasında 10 yıl süreyle BALSU grubunda kalite temin, lojistik, zirai ürün satın alma, pizza üretimi, meyve suyu üretimi, ürün geliştirme, yatırım planlama, ithalat, ihracat, dağıtım gibi alanlarda yöneticilik yaptı.
Perakendecilik alanında BALSU grubunda 3 yıl süreyle BİM indirim mağazaları zinciri kurulması ve 2 yıl süreyle Express Pizza markalı pizza cornerları oluşturulmasında görev aldı, Amerika ve Almanyadan masterfranchise konusunda çalıştı. Cafe Algida’yı kurdu ve işletti. Akupil’i kurdu ve işletti.
Taahhüt işinde ortağı olduğu HÜZA firmasında 1994-96 arasında radyestezi yönetmiyle yeraltı araştırmaları ve miktar garantili su sondajları yaptı.
Gayrimenkul ve yer seçimi konusunda 1993?ten bu yana çalışmakta. 5 yıl süreyle TURYAP Pangaltı temsilciliğini yürüttü. 1996 yılından bu yana RE&SS olarak yer seçimi konusunda ileri ölçüm ve değerlendirme teknikleriyle hizmet vermekte.
Çocuk gelişimi alanında 2003-04 yılları arasında ortağı olduğu DİKA firmasının okul öncesine yönelik ?Dahi Bebek? çocuk gelişim ürünlerinin satış kanalını oluşturdu.
İletişim alanında 2004-05 yıllarında ortağı olduğu AB TEKNOLOJİ firmasının uzak mesafe telefon hizmetleri alanında Homecall markalı konuşma kartı dağıtım kanalı ve konuşma dükkanı zincirinin yapılanmasını gerçekleştirdi.
Franchise danışmanlığı?nı 1994-96 arasında kurucusu ve yöneticisi olduğu Franchise Specialist ile, 1996 dan bu yana ise kurucusu ve yöneticisi olduğu Franchise & More ile sürdürüyor.
Franchise eğitimi kapsamında 1996 yılında Franchising Seminerlerini, 1998 yılında Franchising İşletmeciliği Sertifika Programı?nı, 2000 yılında Franchise Yöneticiliği Geliştirme Programını, 2005 yılında Franchise Alan Eğitimini, 2007 yılında UFRAD ile Franchise Akademisi’ni, 2008 yılında Girişimcilik Eğitimi’ni başlattı ve halen sürdürüyor.
Franchise veren olarak Franchise & More sistemini kurdu ve yönetiyor.

* Basında franchising ve girişimcilik konusunda yayınlanmış pek çok makalesi, basın, radyo ve televizyon röportajı bulunuyor. Kobi Girişim, İşfikri, Para dergilerinde, Dünya gazetesinde köşe yazıları yazdı. Üniversiteler ve sivil toplum örgütleri için düzenlenen birçok konferans ve paneli düzenledi ve katıldı.
Sivil toplum örgütlerinde yer aldı. 1990 yılında TÜGİDER (Tüm Gıda İthalatçıları Derneği)?nde kurucu, Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreter olarak bulundu. 1991 yılında kurucusu olduğu UFRAD (Franchising Derneği)nde Genel Başkan olarak görev yaptı, halen Yönetim Kurulu üyesi.

Yoruma kapalı.