Koçluk hakkında

Franchise & More, 1996 yılından bu yana perakende ve franchise konusunda danışmanlık yapıyor. Çağımızın işletme yöntemi olan franchising, küçük işleri büyük iş gibi yönetmek, küçük sermayeyle  markalı iş sahibi olmak, yerinden yönetimle sistemli yönetimin avantajlarını bağdaştırmak demek.

Girişimcilerin azim, özgüven, hayal kurma, risk alma, kural tanımama gibi ortak özellikleri var. Ancak bunlar yetmiyor, hatta bazen sorunun kaynağını oluşturuyor. Başaranlarınsa vizyon, plan, esneklik, iletişim, ekip kurma, disiplin gibi ilave özellikleri var. Herkes her işi yapamıyor, yanlış iş fikri ve hatada ısrar batırıyor. Girişimci kendi sınırlarını bilir ve ölçülü risk alırsa para kazanıyor. Şartlarını zorlar, kaldıramayacağı yükün altına girerse batıyor. Tüm dünyada ilk 5 yılda her iki girişimciden birinin batması göze alınamayacak kadar büyük bir risktir. Hiçbir girişimci kendine, ailesine, tedarikçilerine karşı bu riski alacak kadar sorumsuz olamaz, olmamalıdır.

Koçluk giderek yaygınlaşan bir meslek. Çoğu insan işe yeterince istek, inanç ve ısrarla sarılmıyor. Koçlar genelde motivasyon ve odaklanmayı hedefliyor, işe karışmıyor. F&M olarak biz bu yöntemin özel hayatta yararlı olsa bile, iş hayatında çoğunlukla zararlı olacağına inanıyoruz. Özel hayatta başarısızlıktan yılmayıp tekrar denemek başarı getirebilir ama, iş hayatında başarısızlık kaynakları tüketirse tekrar denemek mümkün olmaz. Doğru strateji oluşturmadan, doğru taktik vermeden, sadece cesaret vermek işi şansa bırakır, felakete neden olabilir. F&M olarak biz işin tekniğini ve gereğini biliriz, insanı tanırız, kimin hangi işin altından kalkabileceğini, kimin hangi riski almaması gerektiğini görürüz. Girişimci işine yeterince sarılmıyorsa motive ederiz, girişimci ruhu onu kör ediyorsa riski gösterir, tedbir öneririz. Kimseye “yapamazsın” demeyiz, durumu gösterdikten sonra kararı girişimciye bırakırız.

F&M Girişim Koçu, işini kuran, markalaştıran ve kurumsallaştıran girişimcilere hizmet veriyor. Bu üç kesimin imkan ve koşulları, koçtan beklentileri ve koçun sahip olması gereken nitelikler de birbirinden çok farklı.

F&M Girişimci Koçu herkesi her şeye motive etmez, mucize vaat etmez, girişimciyi başarılı olabileceği işe yönlendirir, batmaktan kurtarır.

F&M Girişimci Koçu her sektörde, herkese koçluk vermez, sadece uzman olduğu sektörde çalışır.

Yoruma kapalı.